Umowa przyrzeczona – co musisz o niej wiedzieć?
Wśród dokumentów związanych z zakupem mieszkania lub innej nieruchomości może znaleźć się umowa przyrzeczona. Warto zastanowić się, czym ona się charakteryzuje oraz na jakie aspekty warto uważać w momencie jej zawierania. Jakie konsekwencje prawne wywołuje podpisanie umowy przyrzeczonej? Sprawdź.
Czym jest umowa przyrzeczona?
Według przepisów prawnych umowa przyrzeczona to umowa definitywna. Taka jej klasyfikacja sprawia, że po jej zawarciu musi dojść do realizacji transakcji sprzedaży. Jeżeli po podpisaniu umowy przyrzeczonej jedna ze stron transakcji zdecyduje się na odstąpienie od niej lub będzie unikała jej realizacji, to druga strona ma pełne prawo do wystąpienia o uzyskanie odszkodowania, a także do doprowadzenia do realizacji umowy na drodze sądowej.
Dokładna definicja umowy przyrzeczonej zawarta jest w art. 389 Kodeksu cywilnego. Zawarcie tej umowy jest następstwem ustaleń, które zawarte zostały wcześniej w umowie przedwstępnej.
Cechy charakterystyczne umowy przyrzeczonej
Po podpisaniu umowy przyrzeczonej obie jej strony mają obowiązek prawny jej dopełnienia, czyli w tym wypadku sprzedaży lub zakupu danego mieszkania, lub innej nieruchomości. Jeżeli jedna ze stron uchyla się od swojego prawnego obowiązku, to druga strona ma pełne prawo do żądania powstałych w ten sposób szkód. Warto wiedzieć o tym, że mogą one być bardzo wysokie, dlatego podpisanie umowy przyrzeczonej każdorazowo powinno być poprzedzone dokładną analizą i nabraniem pewności co do jej zasadności.
W umowie przyrzeczonej zawierają się wszystkie informacje dotyczące przedmiotu umowy, stron umowy, a także warunków sprzedaży. Wśród nich są dokładne dane techniczne nieruchomości, dane osób reprezentujących strony transakcji, a także takie warunki sprzedaży jak: termin przekazania nieruchomości i cena. Warto zwrócić uwagę na to, że na umowie przyrzeczonej znajdują się te same dane, które są na umowie przedwstępnej.
Kto zawiera umowę przyrzeczoną?
Umowę przyrzeczoną zawierają strony, które wcześniej podpisały umowę ją poprzedzająca, np. umowę przedwstępną. Jeżeli mówimy o zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, to umowa przyrzeczona zawierana jest bezpośrednio między nabywcą a właścicielem nieruchomości. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, umowa zawierana jest między nabywcą a deweloperem.
Umowa przyrzeczona i akt notarialny – zależność
Przede wszystkim strony zawierające umowę przyrzeczoną muszą wiedzieć, że jest ona zawierana w formie aktu notarialnego, w przeciwieństwie do umowy przedwstępnej. Podpisanie tej ostatniej nie wymaga zawarcia aktu notarialnego, choć forma ta jest coraz częściej stosowana. Jej zadaniem jest lepsze zabezpieczenie interesów obu stron transakcji.
Termin zawarcia umowy przyrzeczonej
Dokładny termin zawarcia umowy przyrzeczonej każdorazowo określany jest w umowie przedwstępnej. Każda ze stron transakcji ma obowiązek dostosowania się do tego terminu. Zdarzają się sytuacje, że umowa przedwstępna w żaden sposób nie określa terminu zawarcia umowy przyrzeczonej. Wówczas strony transakcji mają równo 12 miesięcy na zawarcie umowy przyrzeczonej, a czas liczony jest od dnia podpisania umowy przedwstępnej. Jeżeli zostanie on przekroczony, a strony wcześniej nie ustalą alternatywnego terminu, to umowa przedwstępna automatycznie ulega przedawnieniu.
Ile kosztuje podpisanie umowy przyrzeczonej?
Koszty podpisania umowy przyrzeczonej przy sprzedaży nieruchomości mogą być różne, a na ich wysokość składa się kilka czynników. Podstawowe koszty notarialne sporządzenia umowy są zależne od ostatecznej wartości transakcji. Do tego dochodzą opłaty związane z przygotowaniem odpisów aktu notarialnego oraz wpisem nowego właściciela do księgi wieczystej. Polskie prawo nie reguluje bezpośrednio tego, która ze stron ponosi koszty zawarcia umowy przyrzeczonej. Najczęściej leżą one po stronie kupującego, jednak strony transakcji mogą się nimi podzielić.
Ponadto do kosztów należy dodać konieczność opłaty podatku PCC oraz koszty wpisu hipoteki do księgi wieczystej w przypadku zakupu nieruchomości na kredyt.
Zaufany partner w zakresie zarządzania i sprzedaży nieruchomości
Od lat zdobywamy doświadczenie w zarządzaniu i sprzedaży nieruchomości na rynku lubelskim i nie tylko. Z najwyższą starannością zadbamy o potrzeby klientów oraz wspólnie z zespołem wesprzemy ich w procesie sprzedaży lub zakupu nieruchomości. Obsługujemy rynek wtórny oraz pierwotny. Zapraszamy do kontaktu w celu poznania szczegółowej oferty oraz określenia warunków współpracy. Zadbamy o to, by transakcja została przeprowadzona zgodnie z prawem i na każdym kroku będziemy zaufanym partnerem Twojej inwestycji lub sprzedaży.
ul. Narutowicza 30/6, 20-016 Lublin