Zarządca nieruchomości – jak go wybrać?
Wraz z powołaniem w 1994 roku ustawy o własności lokali, pojawił się obowiązek wytypowania organu reprezentującego wspólnotę mieszkaniową w celu zarządzania daną nieruchomością. Stanowisko powinno objąć jednostka zdolna do realizowania bieżących spraw dotyczących nieruchomości. Jak więc wybrać zarządcę nieruchomości, który będzie w pełni wywiązywał się ze swoich obowiązków, dbając o dobro i rozwój wspólnoty? Jakie obowiązki go obejmują i na jakie cechy należy zwrócić uwagę?
Zarządca nieruchomości – jakie są jego obowiązki i kto może nim zostać?
Zarządca nieruchomości, to nikt inny, jak przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej wykonujący zadania powierzone przez właściciela i lokatorów nieruchomości. Wydzielone zadania muszą być zgodne z ustawą określających kwestię uprawnień i obowiązków zarządcy. Zawarte są w niej zobowiązania dotyczące m.in.:
- zapewnienia najefektywniejszego wykorzystania danego lokum,
- prowadzenia uzasadnionych inwestycji z uwzględnieniem potrzeb lokatorów,
- racjonalnego prowadzenia gospodarki w celu optymalizacji kosztów jej utrzymania,
- zapewnienia obiektowi dopływu gazu, wody, prądu oraz wywozu śmieci,
- stosowania się do przepisów prawa oraz etyki zawodowej.
Zarządcę na mocy prawa powołują członkowie wspólnoty mieszkaniowej, tworząc zarząd własny lub korzystając z usług firm zewnętrznych tworząc zarząd powierzony. W obu przypadkach konieczne jest orzeczenie o niekaralności, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz pełna zdolność do czynności prawnych kandydata.
Zarząd własny, a zarząd powierzony
Członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają do wyboru powołanie zarządu własnego – składającego się z co najmniej jednej osoby wybranej większością głosów, liczonych zgodnie z zasadą udziałów. W przypadku współpracy z firmą zewnętrzną, tworząc zarząd powierzony, wybierany podmiot musi posiadać licencję oraz wpis do centralnego rejestru zarządców nieruchomości. Zdarza się, że w celu rozdzielenia obowiązków, funkcjonują dwa typy zarządu. Wówczas kompetencje i działania przedstawicieli obu zarządów nie wychodzą poza ustalenia spisane w umowie. Takie rozwiązanie usprawnia funkcjonowanie lokalu, którego domownicy mają pewność o rzetelności profesjonalnie wykonywanych usług, koniecznych dla zachowania ogólnego dobra wspólnoty mieszkaniowej.
Czym się kierować podczas wyboru zarządcy nieruchomości?
Zarządzanie budynku, wymaga wiedzy z zakresu prawa, administracji czy prac remontowych. Dlatego najdogodniejszym rozwiązaniem jest powierzenie funkcji zarządcy profesjonalistom. Chodzi przecież o Twój codzienny komfort. Jak jednak dokonać właściwego wyboru i na jakie aspekty zwrócić uwagę?
- licencja – decyduj się na usługi firmy zatrudniających tylko licencjonowanych zarządców nieruchomości. Rejestr każdego licencjonowanego zarządcy dostępny jest na stronie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości;
- dyspozycyjność i cierpliwość – kompetentny zarządca za priorytet stawia sobie zaspokajanie i rozumienie potrzeb mieszkańców danego lokum. Niezbędna jest pełna dyspozycyjność, aby w razie awarii zostały wdrożone działania aby jak najszybciej zażegnać problem;
- otwartość na ludzi i nowe technologie – stały kontakt z członkami wspólnoty mieszkaniowej, to podstawa owocnej współpracy. Technologia, nowe aplikacje czy fora zapewniają szybki przepływ informacji, a tym samym praktycznie natychmiastową reakcję powołanego zarządcy nieruchomości. Brak trudności w nawiązywaniu kontaktów może również zagwarantować płynniejszą współpracę z pozostałymi firmami, pełniącymi usługi względem lokalu np. kominiarz, hydraulik;
- wiedza i doświadczenie – predyspozycje i doświadczenie w zarządzaniu to niezastąpione cechy odpowiedniego zarządcy. Pozwalają na sprawne rozwiązywanie konfliktów oraz wybór najodpowiedniejszego dla danego momentu rozwiązania.
Pamiętaj jednak, że podpisanie umowy powinno nastąpić w momencie pełnego zaakceptowania potencjalnego zarządcy przez wspólnotę mieszkaniową. Od tej decyzji w większości zależy jak będzie funkcjonował budynek.
ul. Narutowicza 30/6, 20-016 Lublin