KONSERWACJA TECHNICZNA BUDYNKÓW
Konserwacja techniczna budynków jest kluczowym elementem, który wpływa na wygląd i funkcjonalność obiektu. Jest ona również ważna z prawnego punktu widzenia. Art. 61 i 62 Ustawy Prawo Budowlane zobowiązuje właściciela lub zarządcę nieruchomości do przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego budynku.
Cykliczna konserwacja pozytywnie wpływa na ogólny stan nieruchomości oraz zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Proces ten dzieli się na kilka elementów, które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania danego obiektu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury.
Elementy konserwacji technicznej
Konserwacja techniczna kojarzyć się może często z pracami remontowymi. Jest ona jednak czymś więcej, gdyż obejmuje również wszystkie czynności, które zmniejszają zużywanie się nieruchomości. Zaliczyć do nich można m.in. uszczelnianie dachu, odgrzybianie, czyszczenie i osuszanie budynku.
W szczególności ważna jest konserwacja instalacji. Zamontowane w budynku urządzenia ulegają zniszczeniom, dlatego też należy je cyklicznie sprawdzać. Dzięki temu możliwe będzie zapobieganie wszelkim awariom, które znacząco wpłyną na funkcjonowanie danej nieruchomości. Instalacje wymagające konserwacji dzielimy na: gazowe, wodno-kanalizacyjne i systemu przeciwpożarowego.
Konserwacja techniczna z pomocą firmy
Obecnie spółdzielnie mieszkaniowe stawiają na outsourcing prac konserwacyjnych. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie występuje potrzeba zatrudniania pojedynczych pracowników. Korzystanie z usług specjalistów umożliwia także szybkie usuwanie nagłych awarii oraz podwyższa komfort mieszkańców.
Przed rozpoczęciem współpracy z firmą konserwacyjną powinno się określić zakres wymaganych czynności. Dopiero po tym przejść można do przeglądania ofert i wyboru usługi. Warto kierować się renomą danej marki, a także jakością wykonywanych prac. Z wybraną firmą podpisać należy umowę, która zawierać będzie wszystkie ustalone szczegóły.
ul. Narutowicza 30/6, 20-016 Lublin