Prawa i obowiązki Najemcy oraz Wynajmującego
Zgodnie z polskim prawem zarówno na Najemcy, jak i Wynajmującym spoczywają określone obowiązki oraz należyte prawa. Osoby zarządzające nieruchomościami, wynajmujące lub najmujące nieruchomości powinny bezwzględnie się z nimi zapoznać. Kluczem jest odpowiednie ich zrozumienie i postępowanie zgodnie z prawem. Dzięki temu ryzyko występowania przykrych konsekwencji minimalizowane jest do absolutnego minimum. Warto zapoznać prawa i obowiązki obydwu stron. Regulują je zapisy kodeksu cywilnego oraz Ustawy o ochronie praw lokatorów z 21 czerwca 2001 roku.
Jakie obowiązki spoczywają na osobie wynajmującej lokal?
Zacznijmy od tego, jakie obowiązki spoczywają na wynajmującym. Oczywiście powinny one zostać zawarte w zapisie umowy, która jest podpisywana pomiędzy właścicielem obiektu lub osobą występującą w jej imieniu, a także najemcą. Podstawowe obowiązki wynajmującego to przede wszystkim:
- wydanie najemcy lokalu zgodnie z omówionym przeznaczeniem oraz w stanie, który umożliwia jego użytkowanie;
- utrzymywanie stanu technicznego lokalu w stanie nie gorszym niż w trakcie podpisania umowy przez cały czas jej trwania;
- gwarancja sprawnego i bezpiecznego działania instalacji w lokalu, a także wszystkich urządzeń w nim znajdujących się;
- zapewnienie prawidłowego działania urządzeń związanych z budynkiem, w tym m.in. wind, a także instalacji umożliwiającej korzystanie z paliw gazowych i ciekłych, ciepła, wody i energii elektrycznej w zależności od rodzaju budynku i jego przeznaczenia.
Wynajmujący i jego prawa
Przepisy regulują także zakres praw wynajmującego. Może on uzależnić podpisanie umowy od wpłacenia kaucji przez najemcę, jednak jej maksymalna wysokość może wynosić 12 czynszów za dany lokal (przy najmie okazjonalnym to sześciokrotność czynszu). Ponadto właściciel lokalu ma prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy, jeżeli ten zalega z płatnością czynszu. Wynajmujący może podnosić czynsz najmu z zachowaniem okresu wypowiedzenia i w ramach podpisania nowej umowy, a także żądać od najemcy przywrócenia stanu lokalu do tego, jaki był w momencie podpisywania umowy. Niespełnienie tego wymogu jest podstawą do roszczenia odszkodowania. Użyczanie lub podnajem nieruchomości możliwe jest tylko za zgodą wynajmującego i to jego bezwzględne prawo.
Jakie obowiązki ma najemca?
Zakres swoich obowiązków powinien poznać także najemca lokalu. Oczywiście podstawowym z nich jest uiszczanie czynszu w kwocie ustalonej w umowie oraz zgodnie z harmonogramem płatności. Ponadto najemca winien eksploatować lokal zgodnie z jego przeznaczeniem i omówionym użytkowaniem z wynajmującym, a także z troską o zachowanie jego niepogorszonego stanu. Wynajmowane mieszkanie lub lokal powinno być utrzymywane w należytym porządku, stanie technicznym, a także zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami higienicznymi i sanitarnymi. Niezastosowanie się do tych obowiązków i użytkowanie lokalu niezgodnie z jego przeznaczeniem, może być podstawą do ubiegania się przez wynajmującego o odszkodowanie, a także do natychmiastowego wypowiedzenia umowy bez zachowania ustalonych terminów wypowiedzenia.
Ponadto najemca powinien poinformować wynajmującego o każdej naprawie obciążającej go. Nie należy w tym zakresie działać na własną rękę. Wynajmujący powinien naprawić szkody na swój koszt, o ile nie są one spowodowane winą najemcy. Najemca nie ma również prawa do przeprowadzania remontów i zmian w lokalu bez zgody właściciela, a także jest zobowiązany do dbania o dobro wspólne i otoczenie budynku
Prawa najemcy
Swoje prawa mają także najemcy lokali. Wśród nich znajduje się m.in. możliwość wyznaczenia terminu napraw urządzeń i rzeczy, bez których niemożliwe jest optymalne użytkowanie lokalu. Jeżeli to nie nastąpi, to wówczas naprawy wykonywane są przez najemcę na koszt wynajmującego. W przypadku zaobserwowania wad w rzeczy najętej, najemca ma prawo żądania obniżenia czynszu za użytkowanie lokalu za okres proporcjonalny do czasu trwania wad. Jednym z podstawowych praw najemcy jest także możliwość korzystania z mediów (wody, gazu, energii elektrycznej itp.).
Szczegółowy zakres praw i obowiązków obu stron można sprawdzić w zapisach kodeksu cywilnego oraz Ustawy o ochronie praw lokatorów z 21 czerwca 2001 roku.
ul. Narutowicza 30/6, 20-016 Lublin